Díszhalakról minden ami csak szükséges lehet.

Díszhalak szaporodásáról, tenyésztéséről, etetéséről, betegségeiről valamint a növényekről minden. Az oldal fejlesztés alatt!!

HASVÍZKOR

A betegség kóroktana nem egységes. Az eddig kórokozónak tartott Aeromonas punctata baktérium valószínűleg csak másodlagos szerepet játszik a heveny járványok kialakulásában. Ezzel szemben a vírus egymagában kialakíthat megbetegedést. Tehát önmagában is tömeges elhullásokat okozhat, amihez később baktériumos ertőzés és az immun reakciók kiváltotta elváltozások csatlakoznak (fekélyes forma). Újabban a fekélyes formánál is sikerült vírusokat kimutatni, de kétségtelen, hogy itt a baktériumoknak, valamint a tartásnak, takarmányozásnak is nagy jelentősége van, mint hajlamosító tényezőnek. A heveny formánál hirtelen tömeges elhullás jelentkezik, a szemdülledés, végbélelőesést, a has duzzanatát, kipirultságát, pikkelyborzolódást lehet látni. A hasüregben ilyenkor nagyobb mennyiségű folyadék található, bélgyulladás kíséretében. A fekélyes forma vagy a heveny elhullásokat követi, vagy önállóan fordul elő. Itt az elhullás szórványos, a bőrön vörös udvarú, duzzadt területeket látunk, a sebek sokszor egész mélyre terjednek, nehezen gyógyulnak. Gyógyulás esetén pikkelyhiányos, forradásos területek maradnak vissza, melyek sötétebb színükről szembetűnnek. Ha ilyen halakat látunk, gondolni kell egy lezajlott hasvízkorra is. Vannak hasvízkorra hajlamosabb halfajok. Ezek között említik a Betta splendens-t, a Molliniesia fekete színváltózatait, a Xiphophorus maculatus-t, a Macropordus operacularis-t, a Carassius auratus-t és a Brachidanio rerlo-t. Tapasztalataink szerint a fajon belül az egyes törzsek is eltérő fogékonyságot mutatnak a betegség iránt. A hasvízkor nagyobb kárt tehet a nevelt ivadékcsoportban, mint azokban, melyeket kevésbé etetünk étvágyuk szerint. A hasvízkórt csak a betegség korai szakaszában lehet eredményesen kezelni. A kezelés a baktériumos fertőzés megakadályozására, illetve gyógyítására irányul. Ebből a célból a beteg állományt külön medencébe helyezzük. A medencébe literenként 50 mg Chlorocid pulvist oldunk fel oly módon, hogy a gyógyszert először meleg vízben oldjuk, majd a medencébe való bekeverés után állítjiuk be a hőfokot. A kezelés időtartama 8-10 óra. A fertőzött akváriumot ki kell üríteni és a berendezési tárgyakkal együtt fertőtleníteni kell. A gyógyult állományt a későbbiekben is figyelemmel kell kísérni, mert a betegség kiújulhat. Ilyen állományt saját érdekünkben lehetőleg ne értékesítsünk.

 

ÚSZÓHÓLYAG-GYULLADÁS

Az úszóhólyag-gyulladásról egyre többet hallunk, valószínűleg e betegség terjedése miatt. Kóroktana nem egységes, többen a bántalmat a hasvízkor egyik tünetének tartják. Ezt támasztja alá az újabban izolált vírusok rokonsága a hasvízkórt okozó vírussal. Mások viszont hiányos takarmányozásra, vitaminhiányra gondolnak. A betegség általában szórványosan jelentkezik, a beteg halak idült tüneteket mutatnak. Az úszóhólyag fala megvastagodik, gyulladásos jellegű folyadék jelenik meg benne. Ilyenkor az egész úszóhólyag már cistává alakul és a gyulladás átterjedhet róla a belső szervekre is. Ilyen esetben tapasztalhatjuk a jellegzetes egyensúlyi zavarokat a hal nem tud lemerülni, farokkal vagy fejjel lefelé a felszín közelében úszik. A betegség diagnosztizálása boncolás után elég könnyű. A beteg halakat kiemelve, a még egészségesnek látszó állományt a hasvízkórnál használatos antibiotikumos fürdetéssel kezelhetjük.

 

ICHTHYOPORIDIUM OKOZTA BETEGSÉG

A gombák okozta betegségek közül a legfontosabb akváriumi halbetegség. A bántalom okozója a Phycomycetes csoportba tartozó Ichthyosporidium hoferi spórás gomba. A betegség bármilyen fajú és nemű halat megtámadhat, tünetei jellegzetesek. A halak lesoványodnak, úszóik letöredeznek, pikkelyeiket elvesztik, testükön fekélyek keletkezhetnek, a testüregben kivülről is látható göbök, daganatszerű képletek tűnnek elő. Az állatok egyensúlyi zavarokat mutatnak, boncoláskor a májban, de másutt is gombostűfejnyi homokszerű anyagot tartalmazó képleteket találunk, melyek a gomba felődési alakjait tartalmazzák. A betegség leggyakrabban vásárolt halakkal kerül a tenyészetbe. Ezért fontos a védekezésben a karanténozás. A gyógykezelés jelenlegi ismereteink szerint csaknem teljesen reménytelen. Egyes szerzők ajánlanak 100-250 mg Sulfaguanidint.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 59
Tegnapi: 38
Heti: 126
Havi: 1 011
Össz.: 292 381

Látogatottság növelés
Oldal: Fertőző betegségek
Díszhalakról minden ami csak szükséges lehet. - © 2008 - 2024 - diszhalinfo.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »