Díszhalakról minden ami csak szükséges lehet.

Díszhalak szaporodásáról, tenyésztéséről, etetéséről, betegségeiről valamint a növényekről minden. Az oldal fejlesztés alatt!!

HALPENÉSZ

A Saprolegnia és az Achlya penészgomba fajok idézik elő a betegséget, ami mindig másodlagos. A halak sérült bőrén, a pikkelyhiányos területeken, a kopoltyúkon telepszenek meg, szürkés, különösen vízben jól látható vattaszerű bevonatot képezve. A tartós oxigénhiányban szenvedő halak kopoltyúit is megtámadják. A megfázást követő bőrgyulladás esetén is számolni kell a halpenész megjelenésével. A halpenész az ikrákat is megtámadja, amicéliumai benövekednek az ikrahéjon át, az ikra pusztulásához vezetve. Megelőzésként vigyázznunk a halak szállítására, átrakására, törődés, zsúfoltságmentes tartására. A szállítóvízbe ajánlatos Xantakridint (0,1/10 l víz) oldani. A már beteg halakat malachizöldes fürdetéssel szabadítjuk meg legeredményesebben a gombáktól. Hatásosabb a kezelés, ha közben a víz hőfokát 30 fokra emeljük, és fokozzuk a szellőzést. Vigyázzunk, a malachizöldet megbízható helyről szerezzük be, mert némely készítmény mérgező a halakra. Szakboltokban egyébként malachizöldet és Xantakridin kimért oldatokban, ampullázva kapható.

 

DARAKÓR

Az egyik legveszedelmesebb akváriumi betegség. Kórokozója az Ichthyophtirius multifiliis nevű csillós véglény. Egysejtű létére az 1-1,5 mm nagyságot is eléri, így szabad szemmel is látható, különösen a sötétebb bőrű halakon. A halak bőrében fejlődő élősködő több száz rajzóra esik szét, ezek különböző ideig a vízben szabadon élnek, majd gazdát keresnek. Így a fertőzés igen gyorsan szétterjed az egész állományban. A kifejlett egyedek alatt élnek, azt fogyasztják, gyengítve a szervezetet. A megtámadott hal bőre olyan látványt nyújt, mintha grízzel szórták volna be (darakór). A kopoltyút is előszeretettel támadják meg. A beteg hal jellegzetes vakaródzó mozgásokat végez, oldalát a talajhoz dörzsöli. Tömeges inváziójuk esetén a hal fulladásos tünetek között el is pusztulhat. A darakórra legfogékonyabb halfajok a Corinopoma riisei, a Hemigrammus ocellifer, a kistestű elevenzülők. A behurcolás megakadályozása a legfontosabb feladat itt is. Különösen a természetes vizekből származó, élő vízibolhára, Tubifexre kell vigyázni. A beteg halakat gyógykezelhetjük Xantakridinnel, de gyakran kevés eredménnyel. Bevált szer viszont a megfelelő elővigyázattal alkalmazott malachizöld fürdő (0,1mg/liter víz töménységben 24 órán át). Először 1-2 hallal próbafürdetést végezzünk.

 

FÁTYOLBETEGSÉG

Különböző csillós egysejtűeknek a bőrön, kopoltyúkon való elszaporodása idézi elő. Ilyenkor vékony, szürkés fátyolszerű bevonat keletkezik a halakon. Behurcoláskor igen gyorsan elterjed az akvárium egész állományán. Általában önmagában nem okoz elhullást, csak egyéb gyengítő tényezők (megfázás, zsúfolt tartás) kíséretben tud elhatalmasodni. Sok faj ivadéka érzékeny a betegségre: Puntius, Rasbora, Hyphessobrycon, a labirinthalak, az elevenszülők ivadékai. A gyógykezelés egyik módja, hogy az akvárium vizét naponta egyszer 30 fokra emeljük, mert a paraziták nem bírják a magasabb hőmérsékletet. Legeredményesebb kezelés azonban a 30 perces 1:5000 formalinos fürdő. Esetleg a Xantrakridin előzőekben említett adagja alkalmazható.

 

KOPOLTYÚFÉRGESSÉG

A betegséget a halak kopoltyúin nagy számban megtelepedő laposférgek, mételyek okozzák. A férgek hímnősek és közvetlenül, köztigazda nélkül fejlődnek. Jellemző rájuk a szigorú fajlagosság, ami azt jelenti, hogy csak egy halfaj egyedein képesek megtelepedni. A kopoltyút a Dactylogyrus fajok támadják meg. Horgaikat belemélyesztik a laza szövetbe, ahol helyi izgalom, gyulladás keletkezik. Később esetleg elhalás következik, vagy éppen hámburjánzás indul meg. Nagy tömegű lárva okozta fertőzés esetén a halak megfulladnak. Egy 2 cm-es halat már 20-40 db féreg is elpusztíthat. A védekezés elsősorban az ivadék fertőzéstől való megóvásában, illetve a beteg állomány gyógykezelésében van. Teljes hatású szer a mezőgazdaságben használatos Ditrifon nevű szerves foszforsavészter-származék, melyet 1:10 ezer hígításban 30 percig, vagy 1:1 millió hígításban 24-48 órás fürdetés formájában alkalmazhatunk. Gyógyszertárban hozzáférhető a 15 %-os oldatot tartalmazó Dixol nevű szer.

 

HÁMFÉRGESSÉG

 Főleg a halak testének felületén, uszonyain megtelepedő mételyek, a Gyrodactylus fajok okozzák. Elevenszülők, szaporodásuk sajátos: egy féreg testén belül több egymás után következő generáció is megtalálható. A megtámadott halak nyugtalanok, gyakran vakaróznak testükön már kézi nagyítóval is láthatók az áttetsző férgek. Később a testfelület a sok élősködő miatt szürkés színűvé válik, a halak a légszomj tüneteit mutatják, és így pusztulnak el. Védekezésül a kopoltyúférgességnél leírt Ditrifonos fürdetés eredményesen alkalmazható.

 

HALTETVESSÉG

A betegséget alacsonyrendű ízeltlábúak, rákok okozzák. Testük felépítése az élősködő életmódhoz alkalmazkodott. Hátukon pajzs található, szájszervük a hasi oldalon van, így kapaszkodnak meg a halak testének felületén. Sokszor egészen beleolvadnak környezetükbe, csak a két sötét szemfoltjuk árulja el őket. Csípésük nyugtalanítja a halat, és a csípés helye bemeneti kapu lehet egyéb fertőzéseknek (hasvízkor, penész). Az élősködő viszonylag ritkán kerül a trópusi akváriumba, de természetes vizekből való behurcolása élő eleséggel előfordulhat. Védekezésül 1 mg/liter töménységben alkalmazott 24 órás Ditrifonos fürdőt használunk. A fürdetések technikai kivitelezéséhez el kell mondanunk, hogy általában nem teljes az eredmény, ha beteg állományunkat kiemeljük a medencéből és külön edényben fürdetünk. A paraziták nagy száma ugyancsak a halakon szaporodik, de fel kell tételezni, hogy a vízben is marad addig szabadon mozgó egyed, mely halaink visszahelyezésekor újr felkeresi azokat, és így invázió ismét megkezdődhet. Antibiotikumos fürdetéseket viszont célszerűbb külön, csak vizet tartalmazó edényben végezni, mivel a növényzet, a talaj sok gyógyszert megköt. Ebben az esetben is ajánlatos azonban az eredeti akváriumot mindenestül formalinnal vagy klórmésszel fertőtleníteni. Mindkét szer 24-48 óra erős szellőztetés után nyomtalanul eltűnik a vízből. Ilyenkor a szűrőket is feltétlenül üzemeltetni kell, hogy a szer azokon is áthaladjon. Ha malachizölddel fürdetünk, figyelembe kell venni, hogy a szer megfestheti a berendezési tárgyakat, a talajt és a növényzet is. Ezért a fürdetés után, különösen, ha a darakór volt az akváriumban, fel kell számolni az akvárium talaját, növényzetét és a vizet is feltétlenül le kell cserélni, mivel a szer szintelen bomlástermékei mérgezőkek is. A kezelésekhez javasolt szerek részben akvarista szakboltokban, részben gyógyszertárakban szerezhetők be. Amennyiben valamelyik szert a gyógyszertárban nem szolgáltatják ki, forduljanak a területileg illetékes állatorvoshoz, aki felírja azt, és a recepten kérésünkre utasíthatja a gyógyszerész a szer kimérésére is.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 28
Tegnapi: 72
Heti: 219
Havi: 1 095
Össz.: 299 786

Látogatottság növelés
Oldal: Algák okozta betegségek
Díszhalakról minden ami csak szükséges lehet. - © 2008 - 2024 - diszhalinfo.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »