Kivétel nélkül mind igen színes, hosszú, a ragadozó csukához hasonló felépítésű halak, szájukban sok apró foggal, innen magyar nevük. Megtalálhatók Közép- és Dél-Amerikában, Afrikában, Indiában és a hátsó-indiai szigetvilág mocsaraiban, sekély állóvizeiben. Tarka színezettségük ellenére sem terjedtek el oly széles körben, mint más halcsaládok, mert egyesek rövid életűek, mások ragadozó természetűek, de sok faj tenyésztése azért körülményes, mert az ikra kelése hosszú hónapokig tart. Némelyek akváriumi viszonyok között egyre kisebbek lesznek. Közös tulajdonságuk, hogy szeretik a lágy vizet, mely enyhén savanyú és a 24-26 fokos. Az afrikai fajok igen nagy hőingadozásokat 10-30 fok is elviselnek. Tartásukhoz ilyen vízzel feltöltött és finomszálú növényekkel betelepített kis akvárium vagy azonos testnagyságú, békés halakkal népesített, társas akvárium is alkalmas. Ívatásukhoz 5-6 literes akvárium megfelel, melyet lágy tőzeges vízzel töltünk fel, 10-12 cm magasan. Egyes faok finomszálú növényekre, mások a talajra szórt, már kiáztatott tőzegbe, de vannak fajok, melyek lisztfinomságú homokba rakják az ikrát. Az ikrák kelési ideje általában egy-két hét, de több hónap is lehet. Az ikraburkot már kifejlett kis halak hagyják el, ezek azonnal úsznak és enni kezdenek. Megfelelő planktoneleségen gyorsan fejlődnek, és 3-4 hónap után már a legtöbbjük ivarérett.
APLOCHEILUS LINEATUS=CSÍKOS CSUKA
Elő-Indiából, Ceylon szigetének tavacskáiból került hozzánk ez a rendkivül színes hal. Testét, mely a hátrészen zöldesszürke, nagy pikkelysorok fedik, oldalvonalán aranyszínű sávot alkotva. Farok és alsó úszója vörös, sárgával átszőve, hátúszójának közepén fekete folt. Akváriumban is 10-11 cm nagyságúra nő, ezért csak nagyobb halak társaságában ajánlatos tartani. Szívesen tartózkodnak a vízszint közelében, mert fő táplálékuk a szúnyoglárvák, apró planktonrákok. Akváriumban szívesen fogyasztják az elevenszűlő halak vízszint közelében tartózkodó, frissen született ivadékát. Az ívatáshoz 5-6 literes, lapos akvárium tökéletesen megfelel. A kifejlett állatokat könnyű megkülönböztetni, a nőstény telt és színei kevésbé élénkek. A hím alsó úszója hegyesen kihúzott, élénkebb vörös. Ívatáshoz 6-8 nk keménységű, enyhén savanyú vízzel töltsük fel ívató medencéjüket.Ikrázó növénynek minden finomszálú növény vagy kifőzött fűzfagyökér alkalmas. A hím már másnap erősen hajtja nőstényét és rövidesen megjelennek a nagy ikraszemek. Ezeket növénnyel együtt emeljük ki, de az ikraszemeket kézzel is leszedhetjük, mert a burokjuk nagyon kemény. Új növényt tehetünk azonnal a medencébe, mert 8-10 napon át állandóan ívnak. A leszedett ikrákat külön kis keltető edényben helyezhetjük el, és itt a hőmérséklettől függően 12-14 nap alatt kelnek ki. Vizükbe, penészedést gátló gyógyszert tegyünk. Mint az ívás, természetesen a kelés is elhúzódik. A kikelt kishalak így rövid idő alatt különböző nagyságúak, ezért kétnaponként külön kell válogatni őket, mert a nagyobbak megeszik kisebb testvéreiket. Megfelelő planktoneleségen gyorsan fejlődnek, 4-5 hónapos korban már ivarérettek.
APHYOSEMION AUSTRALE=CAP LOPEZ FOGASPONTY
Magyar neve afrikai előhelyét jelzi. A legszélesebb körben elterjedt tagja családjának. A kis hímek barna testükön kékes, lila pontsorokat viselnek, úszóik is hasonlóan színezettek, farokúszójának alsó, felső úszósugara erősen megnyúlt, líraszerű, fehérrel szegett bordóvörös színű. Békés természetű, ezért tartása társas akváriumban is könnyű. Szívesen fogyaszt minden apró, élő eleséget, szúnyoglárva a kedvenc tápláléka. A kis nőstények könnyen megkülönböztethetők tarka hímjeiktől. Testük barna, hosszanti vörös pontsorokkal, úszóik zöldesek, hasuk világosabb agyagsárga. Ívásukhoz 5-6 literes akvárium, melyet lágy, enyhén savanyú vízzel töltünk fel, tökéletesen megfelel. Az akvárium aljára már kiáztatott, tőzeget helyezzünk. Közepébe jávamohát tegyünk. Egyszerre több pár is ívatható ilyen medencében. Rendszerint már másnap ívnak és egy-egy nőstény 50-100 ikrát is lerak. Ikrázás után a tenyészállatokat fogjuk ki, bár nem ikrafalók. Az ivadék a hőmérséklettől függően 7-12 nap alatt kel ki, és azonnal táplálékkeresésre indul. Planktoneleséggel gyorsan fejlődnek és 4-5 hónapos korban ivarérett.
APHYOSEMION BIVITTATUM BIVITTATUM=SÁVOS FOGASPONTY
Hazája Nyugat-Afrika, Kameruntól le a Niger torkolatáig. Mocsarakban, apró állóvizekben sokszor nagy rajokban található. Igen élénk, társas akváriumban is jól tartható faj, mely szép színeivel, a hímek nagy, megnyúlt úszóikkal azonnal magukra vonják a figyelmet. Testének alapszíne arany, kékeszöld, a mellrészen bordós. Úszóinak színe világoskék, sárga, bordó. A család egyik legszebb képviselője. Minden élő eleséget szívesen fogyaszt. Ívásához 5-6 literes akvárium szükséges, amelyet lágy, 4-8 nk-ú, enyhén tőzeges vízzel töltsünk fel. Az akvárium fenekét áztatott tőzeggel borítsuk, mert halaink növénycsomókra, de sokszor tőzegcsomokra is szívesen ívnak, 24-26 fokú vízben. Az ívás elhúzódik, 8-10 nap alatt 80-100 ikrát raknak. Az ikrák a hőmérséklettől függően 12-16 nap alatt kelnek ki és apró planktoneleséggel jól nevelhetők. Megfelelő táplálás mellett 4-5 hónapos korban elérik a 4,5-5 cm-es teljes fejlettségüket.
APHYOSEMION CALLIURUM=AHL FOGASPONTYA
Egyik legváltozóbb színezetű faj. Testének alapszíne zöldeskék, melyen számos vörös rajzolat, pont található. Farokúszójának alsó-felső széle sárga, másoknál kék. Nyugat-Afrikában igen sok helyi változata ismert. Verekedő természetű, fajtársaival is marakodik, ezért 2-3 cm-es kis halakkal nem tartható. Sűrű növényzetű akváriumban, mely napfényt is kap, igen jól érzi magát. 24-26 fokos közös akváriumban is ívik. Eredményes ívása érdekében ajánlatos a színes hímeket a csak piros pettyekkel díszített nőstényektől korán különválasztani, és csak ha a nőstény erősen telt, akkor pároztatni. Az íváshoz 4-5 literes akvárium tökéletesen megfelel, melyet 6-8 nk-ú vízzel töltsünk fel. A talajt áztatott tőzeggel borítsuk, és helyezzünk be forrás vagy jávamohát, amire az ikrát rakja. Az így összerakott pár egy-két órán belül ívni kezd, és a nőstény 40-50, esetleg több ikrát rak le. A párt ívás után azonnal vegyük ki, mert mohó ikrafalók. Bár több napon keresztül ívnak, a tenyészeredmény mégis jobb, ha egy-egy ívás után több napig elkülönített pihenőt tartunk. Az ivadékok 14-16 nap alatt kelnek ki, és megfelelő táplálékon 6-8 hét alatt kiszínesednek, ivarilag megkülönböztethetők.
EPIPLATYS CHAPERI=VÖRÖSTORKÚ DÍSZCSUKA
Hazája trópusi Afrika, ahol kisebb édesvízi tavakban él. Teste tipikusan csukaformájú, és felső állású szája a víz színén élő ragadozóra utal. A kis hím háta barnás, testének oldalán pikkelyei kékeszölden csillognak, feketével szegve. Úszóinak szegélye, testének szabálytalan keresztcsíkjai szintén feketék. Szemgyűrűje fent zöld, alul vörös. Ugyanígy vörös a kopoltyúfedőjének alsó része, az álla, egészen le mellrészéig.A hímek elérik a 6,5 cm-es testnagyságot, a nőstények 1 cm-rel kisebbek és sokkal kevésbé színezettek. Társas akváriumban is jól tartható, bár más halak társaságában félénk, meghúzódik, keveset mozog. Ívásához kisméretű akvárium, finomszálú növény, bojtos gyökér, 7-10 nk-ú víz megfelelő. Több párt egyszerre is kihelyezhetünk. Már 22-24 fokon szívesen ívnak. Az ikra a hőméséklettől függően 8-10 nap alatt kel ki, és mint a többi faj ivadéka is, azonnal vadászni indul. Az ikrarakás itt is hosszabb időn keresztül elhúzódhat, ezért a növény cseréje, az ikrák keltető medencébe átszedése ajánlható.