CABOMBA AQUATICA=TAVI TÜNDÉRHÍNÁR
D-Amerikából származó, nagyon dekoratív, elágazó szárú vízinövény. Középzöld, félkör alakban sűrűn osztott levelei kettesével, egymással szemben helyezkednek el. Szereti a meleg vizet és nagyon fényigényes. Szárosztással is szaporítható. Mindig az akvárium hátsó falához és lehetőleg a fényforráshoz vagy a fény felőli oldalra telepítsük.
CABOMBA CAROFLANA=KAROLINAI SZÉLES TÜNDÉRHÍNÁR
Hazája É-Amerika, New York és Massachusettes államok, D-Amerika északi részéig. Üdezöld, párosan elhelyezkedő, erősen osztott levelei igen nagyok. A növény eléri az 5-6 cm szélességet. Jó körülmények között gyorsan fejlődik. Nem igényli a nagy meleget, már 16-20 fokkal is beéri, de fényigényes. A tűző naptól mégis óvni kell, mert az algák könnyen megtelepednek még az erősen osztott levelein is. Szereti a tiszta vizet, mert a lebegő szennyeződés szintén megtelepszik rajta. Minden víznél könnyen ereszt gyökeret, hoz új hajtást. Szaporításánál melyet szárosztással és dugványozással végzünk mégse osszuk túl kis részekre, mert ezeknél nagyobb a veszély a rothadásra. Inkább hajtással rendelkező darabokat dugványozzunk. A levágott hajtásokat hagyjuk egy pár napig úszni, így a gyökérfejlődés jobban megindul. Igen szép, mutatós növény.
MYRIOPHYLLUM BRASILIENSE=BRAZILIAI SÜLLŐHÍNÁR
A süllőhínárok legtöbb faja kedvelt akváriuminövény. Elterjedésük az USA déli vidéke, D-Amerika. Némelyek Európában is ismertek álló vagy lassú folyású vizekben. A braziliai süllőhínár az egyik legszebb faj, levélhossza 2,5-3 cm is lehet. Jól bírja a magas hőmérsékletet, de mint valamennyi süllőhínár, fény igényes. Szárosztással könnyen szaporítható.
MYRIOPHYLIUM PINNATUM=BOKROS SÜLLŐHÍNÁR
Hazája É-Amerika, Mexikó, Kuba. A kereskedelmi forgalomban nálunk M. Scabratum néven ismerik. Ez a neve az elterjetebb. Finom szálú levelei szabálytalanul osztottak és 3-4 cm hosszúra is megnőnek. Szerreti a kristálytiszta vizet, és jól alkalmazkodik a hőmérsékletváltozásokhoz is. Ügyeljünk hoyg a porlasztó által kevert vízáramlástól lehetőleg távol legyen mert leveleit az akvárium szennyeződése könnyen betakarja. Igen kedvelt ikráztató növény de a lágy víz néhány nap alatt tönkreteszi.
ELODEA CANADENSIS=KANADAI ÁTOKHÍNÁR
É-Amerikából származik, de azóta hogy a múlt század elején Európába érkezett, itt is széles körben elszaporodott. Hosszúra növő szára gazdagon elágazik. Ezeknél az elágazásoknál elvágva, dugványozással könnyne szaporítható. Szárán hármasával helyezkednek el a másfél cm hosszúságú, erősen görbült levelek. Az alacsony hőmérsékletet bírja de sok fényt igényel.
VALLISNERIA GIGANTEA=ÓRIÁS CSAVART HÍNÁR
Új-Guineából, a Fülöp-szigetekről került hozzánk a sok nagyméretű akvárium díszeként ismert, 1,5-2 m hosszúra is megnövő növény. Szalagszerűen leveleinek szélei megvastagodnak, és a víz színén fodrosan helyezkednek el. Sok fényt igényel, de szereti a magas hőmérsékletet is. Ügyelnünk kell arra hogy gyökércsonkja ne kerüljön a talajba ,mert könnyen elrothad. Tőindáiról, hajtásokkal szaporodik.
NAJAS MICRODON=APRÓ FOGÚ TÜSKÉSHÍNÁR
Hazája Amerika. Gyakori szárelágazásainál a levelek hármas örvben helyezkednek el a levél szára könnyen törik. Szereti a tiszta 20 fok fölötti hőmérsékletű vizet. Dugványozással szaporítható igen gyorsan fejlődik.